Ajurweda w kuchni

W tym roku warsztaty kulinarne Kariny Leone na Festiwalu Indii wzbogacone zostały wiedzą o ajurwedzie oraz wskazówkami jej praktycznego zastosowania.

Ajurweda rozpoczyna się od właściwej diagnozy, dzięki której każdy może zastosować podstawowe wskazówki pozwalające doświadczyć mocy tej naturalnej sztuki.

Rozmowa z Kariną.

Czy mogłabyś się przedstawić i powiedzieć co robisz nad polskim morzem? 

Mam na imię Karina Leonte i od kilku lat razem z mężem i córką przyjeżdzamy do Polski na zaproszenie fundacji Viva kultra, aby pomóc w propagowaniu zdrowego stylu życia, jaki daję Ajurweda. Od ostatnich 15 lat zajmuję się pokazami gotowania z mężem, kiedy zostałam wegetarianką 15 lat temu, nie było żadnych informacji o wegetarianizmie i żadnych recept. Jestem bardzo zainteresowaną kuchnią indyjska, ona nie tylko mówi o gotowaniu, ale też o tym, jak, być zdrowym i ona powstała na podstawie Ajurwedy.

Powiedz czym jest Ajurweda?

Ajurweda jest to medycyna indyjska, która oparta, jest na starożytnych pismach sprzed 5 tysięcy lat i  mówi o tym nie tylko jak gotować potrawy, ale, aby jak gotować, żeby być zdrowym i szczęśliwym, moja kuchnia jest połączona z umysłem, jak my jemy i myślimy, my chcemy jeść, bo chcemy być szczęśliwi, pełni harmonii i spokoju, każdy szuka czegoś innego, ktoś np. szuka aktywności, poczucia dynamiki dlatego je ostre rzeczy, Ajurweda uporządkowuje tę wiedzę i pokazuję, to co jemy, tak będziemy, myśleć a my jemy to, jaki mamy charakter, dzięki temu może zrozumieć, skąd pojawią się problemy ze zdrowiem jak nadciśnienie, problemy z sercem, z nerkami, z trawieniem, bo jest związane z naszym stylem życia i myślenia i to powoduje, to co jemy.

Więc nie tylko uczysz ludzi gotowania, ale też tego, jak żyć?

Ajurweda pokazuję, że niektórzy są wrażliwi, inni są, nadaktywni najpierw trzeba, poznać samego siebie, trzeba poznać swoją doshę, jesteś kapha, czyli jesteś spokojny, czasami, leniwi możesz wpadać w depresję być melancholijnym i mówię o tym na pokazach i tego uczę ludzi, zadaje pytania i ludzie odpowiadają i wiedzą, że okazuję, iż jestem pita i dlatego powinienem jeść mniej ostrych rzeczy i powinien jeść rzeczy, dzięki którym staję się spokojniejszy. W namiocie pokazy gotowania na Festiwalu Indii znajdziecie plakaty, które pokazuję jakie jedzenie jest dobre dla jakiego typu człowieka. I to ludzi bardzo inspiruję! Eureka! Zrozumiałem jak, mogę zmienić, swoje nawyki jedzeniowe, aby stać się szczęśliwy i bardziej zadowolony w życiu.

Czyli poprzez jedzenie można zmienić swoją psychikę?

Tak! Dokładnie to jest takie błędne koło! Jak Ty myślisz, tak Ty jesz! Jak jesz tak, Ty myślisz! I teraz trzeba albo spróbować, zmienić swoje myśli i swój charakter, ale to trudne jest dla nas, więc aby zmienić nasze życie tu i teraz o wiele łatwiej jest zacząć od prawidłowej diety. To łatwiejsza i szybsza droga.

Ajurweda nie istnieje tylko dlatego, aby smacznie jeść, ale też po to aby ulepszyć jakość swojego życia, polubić siebie, zmienić samego siebie i ludzie zobaczą te zmiany w Tobie i będziesz przykładem dla innych to najlepsze nauczanie, aby pomóc i naprawić ten świat, to najpierw pomóż samemu siebie… a najłatwiej zacząć od tego, co i jak jesz.

Czyli jeśli chcesz zmienić świat to najpierw zmień swoją dietę?

Dokładnie tak.

Tym pięknym akcentem podziękuje za rozmowę i do zoabczenia an kolejny pokazie gotowania na Festiwalu Indii.

Opis dosz ajurwedy.

1. Kapha dosa

Kapha jest związana z elementami Ziemi i Wody, co czyni ją doszą stabilności, struktury i odżywiania. Jego podstawowe cechy to ciężki, zimny, powolny, gęsty i oleisty.

Charakterystyka fizyczna:

Osoby dominujące w Kapha zazwyczaj mają mocną i dobrze zbudowaną sylwetkę. Zwykle mają wolniejszy metabolizm, co może prowadzić do przybierania na wadze, jeśli nie jest odpowiednio zbilansowany. Osoby Kapha często mają gładką i elastyczną skórę, lśniące włosy i duże, wyraziste oczy.

Cechy psychiczne i emocjonalne:

Osoby Kapha są znane ze swojej spokojnej i ugruntowanej natury. Często są opiekuńcze, współczujące i wyrozumiałe. Jednak brak równowagi w kapha może prowadzić do uczucia letargu, zaborczości i oporu wobec zmian.

Równoważenie Kapha:

Aby utrzymać równowagę Kapha, osoby powinny regularnie uprawiać aktywność fizyczną, spożywać lekkie i ciepłe posiłki oraz unikać nadmiernego spożycia ciężkich lub tłustych potraw. Ciepłe i orzeźwiające przyprawy, takie jak imbir i czarny pieprz, są korzystne dla osób typu Kapha.

2. Pitta dosza

Charakterystyka Pitty:

Pitta jest związana z elementami Ognia i Wody, uosabiającymi zasady przemiany, metabolizmu i trawienia. Jego podstawowe właściwości to: ostry, ostry, oleisty, lekki i intensywny.

Charakterystyka fizyczna:

Osoby z dominacją Pitta często mają średnią budowę i bystry, skupiony wzrok. Ich skóra jest zwykle wrażliwa i podatna na piegi lub pieprzyki. Mają silny apetyt i tendencję do utrzymywania wysokiej temperatury ciała.

Cechy psychiczne i emocjonalne:

Typy Pitta są zdeterminowane, ambitne i wysoce zorganizowane. Posiadają silne cechy przywódcze i są doskonałymi decydentami. Jednak brak równowagi w Pitta może prowadzić do drażliwości, złości i krytycznych zachowań.

Równoważąca pitta:

Aby zrównoważyć Pitta, osoby powinny spożywać chłodzące i uspokajające pokarmy, unikać zbyt ostrych lub tłustych potraw i zapewniać regularne odstępy między posiłkami. Słodki i gorzki smak są korzystne dla typów Pitta. Angażowanie się w techniki relaksacyjne i praktykowanie uważności może również pomóc w utrzymaniu Pitty w ryzach.

3. Vata dosza

Charakterystyka Vaty:

Vata jest związana z elementami Powietrza i Przestrzeni, reprezentującymi ruch, kreatywność i elastyczność. Jego podstawowe cechy to suchość, zimno, lekkość, szorstkość i mobilność.

Charakterystyka fizyczna:

Osoby z dominacją Vata często mają szczupłą i smukłą sylwetkę. Mogą mieć problemy z przybieraniem na wadze i mogą mieć suchą lub szorstką skórę. Typy Vata są znane ze swoich wyrazistych oczu i szybkich ruchów.

Cechy psychiczne i emocjonalne:

Osoby Vata są kreatywne, mają wyobraźnię i łatwo się dostosowują. Mają żywy umysł i często przodują w zajęciach artystycznych. Jednak brak równowagi w Vata może prowadzić do niepokoju, niepokoju i trudności z koncentracją.

Równoważenie Vaty:

Aby zrównoważyć Vata, osoby powinny przestrzegać rutyny, priorytetowo traktować ciepłe i odżywcze posiłki oraz unikać nadmiernego spożywania zimnych lub surowych pokarmów. Pokarmy o słodkim, kwaśnym i słonym smaku mogą pomóc uspokoić Vata. Angażowanie się w uspokajające czynności, takie jak medytacja i joga, jest również korzystne dla typów Vata.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaka dosza jest dominującą w Twoim przypadku, możesz przeprowadzić prosty test. Zwykle dwie dosze są dominujące w każdy ciele, a jedna w mniejszości.

Magia przypraw ajurwedyjskich

Jednym z definiujących aspektów kuchni ajurwedyjskiej jest użycie niezliczonej ilości aromatycznych przypraw. Przyprawy te nie tylko dodają głębi i smaku potrawom, ale także posiadają różne właściwości lecznicze. Od ciepła imbiru po ziemistość kurkumy, każda przyprawa używana w kuchni ajurwedyjskiej ma na celu zrównoważenie dosz organizmu i poprawę trawienia.

Często zadawane pytania (FAQ)

Czym jest ajurweda?

Ajurweda to starożytny indyjski system medycyny, który kładzie nacisk na holistyczne samopoczucie poprzez równowagę umysłu, ciała i ducha. Obejmuje różne praktyki, w tym gotowanie ajurwedyjskie, promujące zdrowy styl życia.

Jak Ajurweda wpływa na gotowanie?

Ajurweda wpływa na gotowanie, kładąc nacisk na wykorzystanie świeżych, sezonowych składników i specyficznych przypraw do tworzenia potraw, które wspierają ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Czy kuchnia ajurwedyjska jest odpowiednia dla każdego?

Tak, ajurwedyjska kuchnia może smakować każdemu. Koncentracja na równowadze i odżywianiu sprawia, że jest to korzystny wybór kulinarny dla osób w każdym wieku i o różnej budowie ciała.

Aby uzyskać więcej pysznych przepisów i wgląd w świat kuchni ajurwedyjskiej, nie zapomnij sprawdzić profilu Instagram Kariny. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą jedzenia, czy początkującym kucharzem, wiedza Kariny z pewnością zainspiruje Cię do stworzenia magii we własnej kuchni. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to odwiedź nas na Festiwalu Indii już teraz!