Kuchnia ajurwedyjska Kariny

Witamy w czarującym świecie kuchni ajurwedyjskiej, gdzie smaki kuchni uszlachetnione są starożytną mądrością ajurwedy. Karina Leonte, pochodząca z Mołdawii posiada wiele talentów, jest wspaniałą mamą i żoną, wykładowcą przedmiotów ścisłych w Kiszyniowskim Uniwersytecie, a z pasji wyjątkowym przewodnikiem po świecie rozwoju osobistego, zdrowej kuchni i astrologii indyjskiej. Festiwal Indii gości ją wraz z mężem Stasem i córką Poliną każdego roku od 2017. 


Wspólnie uruchomiliśmy i z sukcesem prowadzimy różne projekty. Największym naszym osiągnięciem jest podróżujący z Festiwalem Indii warsztat „Pokazów gotowania”, oraz wydana książka kulinarna pt.: „Przepisy Kariny”

Karina, wyjątkowa artystka kulinarną z dużą pasją do gotowania. Wychowała się w rodzinie, w której sztuka kulinarna odgrywała ważną rolę, a jej przygoda z kuchnią ajurwedyjską zaczęła się od najmłodszych lat. Zainspirowana tradycyjnymi przepisami swojej babci oraz brakiem wegetariańskich przepisów. Karina postanowiła poszukać inspiracji w kulturze starożytnych Indii, gdzie wielopokoleniowe rodziny dzielą się przepisami od tysięcy lat. Karina opanowała klasyczne przepisy, uzupełniają je następnie nowoczesnymi rozwiązaniami, które umożliwiają szybko żyjącym, współczesnym amatorom zdrowej kuchni czerpać korzyści z dawnych mądrości.

Ajurweda jest starożytnym, indyjskim holistycznym systemem medycyny naturalnej opierającym się na zrozumieniu różnorodności oraz indywidualnych potrzeb. W systemie tym kulinaria odgrywają kluczową rolę w drodze do indywidualnego dobrostanu. 

Według Ajurwedy każdy człowiek ma unikalną konstytucję, reprezentowaną przez tzw. trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. Kuchnia ajurwedyjska ma na celu stworzenie i utrzymanie harmonii w ciele poprzez przygotowywanie potraw, które zaspokajają specyficzne potrzeby każdej doszy. Kapha to element wody i ziemi, który można zbalansować poprzez lekkie nieoleiste dania oraz ostre przyprawy jak czarny pieprz. Pitta to element ognia i wody, który można zbalansować, poprzez jedzenie gorzkich i mniej ostrych przypraw oraz o regularnych porach. Vata to element powietrza i przestrzeni (eteru), który można zbalansować poprzez jedzenie ciepłych, pełno wartościowych posiłków. Poprzez umiejętne łączenie składników i metod gotowania, Karina po mistrzowsku tworzy dania, które pomagają przywrócić równowagę i witalność osobom korzystającym z jej umiejętności.

Prezentowane w trakcie pokazów kulinarnych przepisy pochodzą z książki Kariny, składniki do ich wykonania dostępne są w każdym większym sklepie, a używane wyjątkowe przyprawy, o których niezwykłej roli w kuchni Karina opowiada z taką pasją dostępne są w sklepach internetowych.