Odkrywamy bogate dziedzictwo kulturowe Indii: taniec Bharatanatyam

Indie, kraj o żywych tradycjach i różnorodnym dziedzictwie kulturowym, zapraszają Ciebie z otwartymi ramionami, by celebrować wspaniałość swojej artystycznej ekspresji. Bharatanatyam jest jedną z takich urzekających form, która ukazuje istotę kultury indyjskiej. Dzięki swoim misternym ruchom, ekspresyjnym gestom i czarującym rytmem – Bharatanatyam zajmuje szczególne miejsce w sercach zarówno artystów, jak i widzów. Zapraszamy do hipnotyzującego świata Bharatanatyam. Zbadamy jego pochodzenie, unikalne cechy i głęboki wpływ, jaki wywiera na kulturę Indii.

Pochodzenie Bharatanatyam: podróż w czasie

Bharatanatyam wywodzi się z tradycji starożytnych tańców wykonywanych w świątyniach południowych Indii, gdzie były one częścią duchowego ceremoniału. Z historią sięgającą ponad 2000 lat, Bharatanatyam ewoluowało i dostosowywało się do zmieniającego się krajobrazu społeczno-kulturowego Indii. Pierwotnie znany jako „Dasi Attam” lub taniec tancerzy świątynnych, Bharatanatyam przeszedł odrodzenie na początku XX wieku i wyłonił się jako powszechnie uznana forma tańca klasycznego.

Esencja Bharatanatyam: ekspresyjność w ruchu

Bharatanatyam to forma tańca łącząca ruch, ekspresję i rytm. Charakteryzuje się naciskiem na precyzyjną pracę nóg, pełne wdzięku gesty rąk i misterną mimikę. Tancerze swoim tańcem opowiadają historie, przekazują emocje i przedstawiają postacie za pomocą skrupulatnie opracowanej choreografii sekwencji ruchów.

Mudry: język gestów rąk

Charakterystyczną cechą Bharatanatyam jest zawiły język gestów dłoni, zwanych mudrami. Te symboliczne ruchy rąk mają ogromne znaczenie w przekazywaniu emocji, opowiadaniu historii i przedstawianiu różnych elementów natury. Każda mudra ma określone znaczenie, a opanowanie tych gestów dodaje głębi i bogactwa występowi.

Adavus: cegiełki Bharatanatyam

Adavus są podstawowymi budulcami Bharatanatyam. Są serią rytmicznych sekwencji pracy nóg, które stanowią podstawę formy tanecznej. Od prostych adavus po złożone kombinacje, kroki te wymagają precyzji, koordynacji i zwinności. Opanowanie adavu jest niezbędne dla tancerza Bharatanatyam, aby osiągnąć płynność i wdzięk w swoim występie.

Rytm i melodia: dusza Bharatanatyam

Bharatanatyam jest nierozerwalnie związane z czarującą muzyką, która mu towarzyszy. Skomplikowane rytmy i schematy melodyczne tworzą symfonię, która uzupełnia ruchy tancerza. Tradycyjnie występom Bharatanatyam towarzyszą muzycy na żywo grający na mrdandze (instrumencie perkusyjnym), skrzypcach i nattuvangamie (cymbałach). Synergia między tancerzem a muzykami dodaje występowi dodatkowej magicznej atmosfery.

Kostiumy i makijaż: Ozdobienie przedstawienia

Kostiumy Bharatanatyam olśniewają żywymi kolorami, skomplikowanymi wzorami i wykwintną biżuterią. Tancerki ozdabiają się tradycyjnymi strojami, w tym olśniewającymi sari (dostępne na naszym Festiwalu!), ozdobną biżuterią i misternie zaprojektowanymi nakryciami głowy. Makijaż, charakteryzujący się wyrazistymi oczami i odważnymi rysami twarzy, zwiększa atrakcyjność wizualną i ożywia postacie na scenie.

Duchowe oświecenie i serce  Bharatanatyam

Bharatanatyam jest głęboko zakorzeniony w duchowości. Wiele kompozycji tanecznych jest poświęconych hinduskim bóstwom, a przedstawienia często opowiadają mitologiczne historie i epizody ze starożytnych pism świętych. Tancerze swoimi ekspresyjnymi ruchami i gestami starają się połączyć z boskością i wywołać u widzów poczucie transcendencji.

Ewolucja Bharatanatyam: od świątyni do sceny

Od swoich skromnych początków jako formy sztuki świątynnej, Bharatanatyam przeszedł niezwykłą podróż, aby znaleźć swoje miejsce na współczesnej scenie. W epoce kolonialnej Bharatanatyam stanął w obliczu wyzwań społecznych i przeszedł okres represji. Jednak wizjonerscy artyści i nauczyciele tańca odegrali kluczową rolę w zachowaniu i ożywieniu tej cenionej formy tańca. Dziś Bharatanatyam rozwija się jako powszechnie uznana forma tańca klasycznego, zniewalając publiczność na całym świecie. 

Globalny wpływ Bharatanatyam: poza granicami Indii

W ostatnich dziesięcioleciach Bharatanatyam przekroczył granice geograficzne, urzekając publiczność na całym świecie. Jego uniwersalny urok polega na zdolności do przekazywania emocji, narracji i niuansów kulturowych, które rezonują z ludźmi z różnych środowisk. Wielu tancerzy z całego świata zaczęło zgłębiać tajniki Bharatanatyam, studiując jego zawiłości i wprowadzając własne unikalne umiejętności, wzbogacając w ten sposób formę sztuki o globalny smak.

Zdrowie i dobre samopoczucie – korzyści z Bharatanatyam

Oprócz znaczenia artystycznego i kulturowego Bharatanatyam oferuje liczne korzyści zdrowotne i poprawiające samopoczucie. Forma taneczna wymaga wytrzymałości fizycznej, elastyczności i kontroli, promując w ten sposób sprawność i ogólną siłę ciała. Co więcej, rytmiczne ruchy i ekspresja przyczyniają się do redukcji stresu, dobrego samopoczucia emocjonalnego i wyrażania siebie, czyniąc z Bharatanatyam holistyczną formę sztuki, która odżywia zarówno ciało, jak i duszę.

Zachowanie bogatego dziedzictwa: Instytucje i mistrzowie Bharatanatyam

Aby zapewnić ciągłość i zachowanie Bharatanatyam, pojawiły się liczne instytucje i oddani mistrzowie pielęgnujący tą niezwykłą tradycję. 
Fundacja Viva Kultura od 2009 roku współpracuje z grupą Sankhya z Mumbaju w Indiach, prowadzoną przez mistrza Bharatnatyam Vaibhava Arekara. Zgodnie ze słowami założyciela zespołu, misją Sankhyi jest nowoczesna prezentacja klasyki, którą możesz podziwiać na scenie naszych Festiwali.